Ramki, gniazda i łączniki, czyli niezbędne wyposażenie każdego domu - jak wybrać?

Łączniki, gniazda i ramki... niezbędny osprzęt elektryczny Twojego domu!
Aby dokonać przemyślanego zakupu osprzętu elektrycznego, zacznijmy od przypomnienia, czym są jego poszczególne elementy:
Łącznik elektryczny to aparat, przeznaczony do załączania lub wyłączania prądu w jednym lub większej liczbie obwodów elektrycznych. Najprostszym podziałem łączników elektrycznych jest podział ze względu na ich funkcjonalność oraz sposób montażu. Do pierwszej grupy zaliczyć można łączniki jednobiegunowe, łączniki dwubiegunowe, łączniki krzyżowe, łączniki świecznikowe, łączniki schodowe, łączniki żaluzjowe oraz łączniki hotelowe. W drugiej grupie wyróżnia się łączniki natynkowe i łączniki podtynkowe. Łączniki można podzielić także pod kątem rodzaju prądu w torze głównym na łączniki prądu stałego, przemiennego oraz stałego i przemiennego - czyli uniwersalne, wartości napięcia nisko- i wysokonapięciowe oraz funkcjonalności sterowniczej na łączniki główne i pomocnicze.
Gniazdo elektryczne to złącze będące częścią instalacji elektrycznej, które służy do przyłączenia do niej odbiorników energii elektrycznej. Określane jest także jako gniazdko elektryczne, gniazdko wtykowe lub kontakt. Ze względu na rodzaj montażu można je podzielić na gniazda natynkowe i gniazda podtynkowe, natomiast ze względu na funkcjonalność - instalacyjne, głośnikowe, antenowe, multimedialne oraz teleinformacyjne. W Polsce najbardziej rozpowszechnionymi typami gniazd wtykowych są: typ C, Europlug, typ E oraz typ F.
Ramka elektryczna - stanowi w głównej mierze element dekoracyjny, ale także użytkowy - jej głównym zadaniem jest ochrona ściany obok gniazd lub łączników elektrycznych przed nadmiernym użytkowaniem.

Bezpieczeństwo, certyfikaty, atetsy, estetyka, design...
Przy wyborze odpowiedniego osprzętu elektrycznego, poza walorami estetycznymi, powinniśmy kierować się w głównej mierze bezpieczeństwem potwierdzonym w certyfikatach i atestach. Warto zwrócić także uwagę na takie czynniki jak montaż, funkcjonalność i dopasowanie do konkretnego pomieszczenia. Pod kątem wizualnym, najlepszym rozwiązaniem jest instalacja ramek, gniazd i łączników w jednym kolorze. W ostatnim czasie zauważa się jednak dwa zasadnicze trendy na rynku elektrycznym - pierwszy z nich, oparty na minimalizmie i prostej formie, ostrych liniach i kątach. Drugi to smukłe wykończenie, które praktycznie jest niezauważalne na powierzchni ściany. Jeszcze kilka temu w polskich domach rządził klasyczny, biały, ecru lub szary osprzęt elektryczny. Jednak coraz częściej znaleźć można gniazda, ramki i łączniki w szerokiej gamie barw, dzięki której z łatwością dopasujemy je do aranżacji naszego mieszkania, a także naszego gustu. Na rynku króluje także szeroki wybór materiałów, z którego wykonane są urządzenia. Do najbardziej ekskluzywnych należą szkło, marmur czy drewno. W przypadku problemu z doborem odpowiedniego osprzętu elektrycznego, zachęcamy do kontaktu z Ekspertami Otobram, którzy chętnie podzielą się swoim doświadczeniem oraz posłużą dobrą radą.

Czy wiesz, że…
Każdy z nas na każdym kroku korzysta z ładowarek USB. Liczba urządzeń, które wymagają ładowania, również nieustannie rośnie. Telefony komórkowe, laptopy, tablety to urządzenia, które podpinamy do ładowarki kilka razy dziennie. Ciągły rozwój technologii sprawił, że coraz bardziej popularne stają się gniazda elektryczne z USB. Producenci prześcigają się w tym, aby na bieżąco spełniać rosnące wymagania Klientów. Koniec z szukaniem ładowarki, poplątanymi kablami i nieustannym przepinaniem urządzeń - umożliwi Ci to zakup gniazdka elektrycznego, które oprócz standardowego wejścia wtyczkowego, posiada również gniazdo USB. Do tej pory tego typu gniazda największą popularnością cieszyły się w biurach, jednak z całą pewnością warto zastosować je także na gruncie domowym. Idealnie do użytku domowego, jak również biurowego nadadzą się produkty marki HBF, np. z serii Sopia które są innowacyjne, designerskie oraz niezawodne.
Opinia ekspercka
Warto pamiętać, że kuchnia i łazienka to przestrzenie szczególnej ostrożności, dlatego w tych miejscach rekomenduje się montaż gniazdek elektrycznych podtynkowych i hermetycznych. Jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne - odporne na działanie wody i odpowiednio zabezpieczone przed jej dostaniem się do instalacji. Minimalna odległość, na jakiej powinniśmy zamontować gniazda elektryczne w kuchni i łazience, wynosi 60 cm. Gniazdka podtynkowe i gniazda hermetyczne doskonale sprawdzą się przy zlewie, zlewozmywaku, zmywarce, wannie itd. Powinny posiadać także bolce uziemiające i klapki chroniące, a także wykazywać się oznaczeniem IP44.

Polecane

Gniazdo pojedyncze HBF Sopia (Kalya) 159382 2P+Z białe połysk elegancki design prosta forma

Gniazdo pojedyncze HBF Sopia (Kalya) 159368 2P+Z srebrne elegancki design prosta forma

Łącznik podwójny schodowy HBF Sopia (Kalya) 159366 biały połysk elegancki design prosta forma

Łącznik pojedynczy schodowy HBF Sopia (Kalya) 159383 biały połysk elegancki design prosta forma

Łącznik pojedynczy schodowy HBF Sopia (Kalya) 159370 srebrny elegancki design prosta forma
