Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Alarm przeciwwłamaniowy – bezpieczeństwo Twojego domu i rodziny

2018-11-06
Alarm przeciwwłamaniowy – bezpieczeństwo Twojego domu i rodziny
W dzisiejszych czasach, wobec wzrastającego odsetku włamań i przestępstw, zadbanie o odpowiednią ochronę własnego domu powinno być jednym z podstawowych działań wobec spokojnej przyszłości. Wiele lat prym bardzo dobrze spełniały swoje zadanie standardowe drzwi i zamki przeciwwłamaniowe, jednak ze względu na różne lokalizacje gospodarstw domowych (wnętrza lasów, działki odsunięte od głównej drogi czy stosowanie wysokich murowanych ogrodzeń), wzrasta świadomość mieszkańców i potrzeba większej dbałości o to, co najcenniejsze.  

Systemy alarmowe dzisiejszych czasów

Współczesna technologia oferuje wiele różnych rozwiązań, dostosowanych do możliwości finansowych osób zainteresowanych alarmem, a także warunków architektonicznych budynków mieszkalnych i przedsiębiorstw. Czynniki te pozwalają dobrać w pełni odpowiedni system. 

Bariera podczerwieni
Na rynku dostępne są systemy przewodowe i bezprzewodowe. Zastosowanie tradycyjnego okablowania daje tę przewagę, iż praktycznie wyklucza możliwość zakłóceń, dość często występujących w systemach bezprzewodowych, sterowanych drogą radiową. Współczesny alarm przeciwwłamaniowy zbudowany jest z kilku urządzeń, wśród których każde jest tak samo istotne. Podstawa jest centrala alarmowa, stanowiąca mózg całego urządzenia. Jej podstawową funkcją jest odbiór sygnału z czujek, który przetwarza, a następnie po uzbrojeniu alarmu uruchamia sygnał dźwiękowy. Bardziej rozbudowane systemy cechują się większą funkcjonalnością centrali alarmowej, włączając w to między innymi obsługę i programowanie za pomocą telefonu, a nawet informowanie o usterkach systemu. Drugim kluczowym elementem budowy systemu alarmowego są czujki ruchu, których zadanie polega na wykryciu ruchu w polu widzenia. Mamy do wyboru kilka różnych rodzajów urządzeń, jak aktywne i pasywne czujki podczerwieni, a także magnetyczne, wibracyjne, ultradźwiękowe czy mikrofalowe. Manipulator jest urządzeniem, które pozwala na sterowanie alarmem (załączanie i wyłączanie czuwania systemu). Dzięki niemu możemy programować centralę za pomocą różnych poleceń.

O czym należy pamiętać?

Istotne jest umieszczenie urządzenia w łatwo dostępnym miejscu, co pozwala na stałą kontrolę alarmów i awarii urządzenia. Co ciekawe, manipulator może informować również o niezbyt dokładnym zamknięciu drzwi i okien. Za reakcję na uruchomienie alarmu odpowiada sygnalizator. Zgodnie z preferencjami klienta na rynku dostępne są sygnalizatory akustyczne (informujące o włamaniu za pomocą dźwięku), sygnalizatory optyczne (bazujące na diodach LED), a także urządzenia łączące obydwie te funkcje. Aby zwiększyć skuteczność swojego systemu alarmowego, można rozważyć zasilanie go w formie akumulatorów. Rozwiązanie to jest o tyle pewniejsze, iż wyklucza ewentualne błędy systemu spowodowane spadkiem zasilania elektrycznego lub przerwą w jego dostawie. Akumulator pozwala na stałą pracę urządzenia na raz wprowadzonych ustawieniach przez użytkownika.  


System SSWiN

Najnowocześniejszym systemem zabezpieczającym jest System Sygnalizacji Włamania i Napadu (w skrócie SSWiN). Ten inteligentny system wykrywa i sygnalizuje wejście na posesję (lub nawet jego próbę). Innowacyjność systemu polega na równoczesnym informowaniu służb ochroniarskich o próbie włamania, co czyni SSWiN najnowocześniejszym oprogramowaniem w tym momencie. Jak każdy system jednak, wymaga stałej kontroli i serwisowania, a także okresowego przeprowadzania prób błędów.
pixel