Odpowiedni monitoring kluczem do bezpieczeństwa
Monitoring wizyjny jest współczesnym rozwiązaniem dbającym o komfort i bezpieczeństwo przedsiębiorstw, a także domów prywatnych. Pozwala mieć pełną kontrolę nad otoczeniem, osobami odwiedzającymi placówkę, a także nad wszystkim tym, co znajduje się w budynkach. Czasami sama widoczność urządzeń monitoringowych powoduje, że potencjalny złodziej może zmienić swoje zamiary.
Obecnie na rynku mamy do czynienia z trzema rodzajami monitoringu wizyjnego. Monitoring analogowy jest pierwszym rodzajem tego typu urządzeń, dzisiaj będącym już najstarszym rozwiązaniem. Jest to opcja stosunkowo tania i wytrzymała, co niestety ma odzwierciedlenie w jakości przesyłanego obrazu – rozdzielczość 768x576 pikseli nie daje możliwości rozpoznania drobnych elementów na monitorze. W przypadku standardowej kontroli otoczenia chronionego budynku nie ma to wielkiego znaczenia, utrudnia jednak rozpoznanie twarzy czy numeru rejestracyjnego pojazdu, czasem nawet z tak niewielkiej odległości jak 10 m. System oparty jest na połączeniu kablowym, między kamerą, a rejestratorem. Powoduje to konieczność stworzenia takiej infrastruktury, która umożliwi prawidłowe przeprowadzenie okablowania w danym miejscu. W pewnych przypadkach może to kolidować z istniejącymi sieciami energetycznymi lub przesyłowymi różnych mediów. Wiele osób nadal preferuje jednak korzystanie z systemów analogowych, przede wszystkim ze względu na nieporównywalnie niski koszt, w stosunku do bardziej zaawansowanych rozwiązań.
Nowocześniejszym rozwiązaniem jest monitoring hybrydowy, łączący klasyczne kamery analogowe z innymi urządzeniami dedykowanymi, które umożliwiają przetworzenie sygnału analogowego na cyfrowy. Dzięki temu możemy korzystać zarówno z niezawodnego systemu zwykłych kamer, a także już zupełnie profesjonalnych kamer sieciowych IP. Zmiana instalacji sprzyja wybieraniu systemu hybrydowego, pomimo dość wysokiego kosztu takiego rozwiązania. Połączenie dwóch systemów pozwala przy niewielkim nakładzie finansowym, stopniowo przechodzić do rozwiązań nowocześniejszych.
System cyfrowy IP (ang. Internet Protocol) pozwala na stworzenie bardzo dużych systemów, dających możliwość rozbudowy, opartych na bezprzewodowej sieci LAN. Zasada działania polega na zapisie obrazu na dysku twardym, poprzez rejestrator. Jest to rozwiązanie stosunkowo kosztowne zarówno dla osoby prywatnej, jak i małego przedsiębiorstwa, zapewnia jednak niewątpliwie najwyższy stopień ochrony. Pozwala dostrzec najmniejsze szczegóły przesyłanego obrazu przesyłanego nawet na drugi koniec świata, co daje mu ogromną przewagę wobec systemu analogowego.
Wybór odpowiedniego sytemu monitoringu podyktowany powinien być przede wszystkim potrzebami i wymaganiami osób prywatnych, a także przedsiębiorstw. W razie wątpliwości można liczyć na profesjonalną pomoc specjalistów z danej branży.